Australian Schools Rugby Union Australian Schools Rugby Union
Wednesday, 1 October 2014

Sponsors
Resource Library
2013 ASRU COMMITTEE
ASRU LIFE MEMBERS
RESULTS ASRU CHAMPIONSHIPS 1975 - 2013
ASRU DR SYD SUGERMAN AWARD
MERV & IRIS ALLEN AWARD
ASRU RESULTS: TEST MATCHES
ASRU RESULTS: ALL MATCHES
ASRU RESULTS: AUS "A" MATCHES
ASRU CAPTAINS & VICE CAPTAINS
ASRU TEST 'CAPS' TO DEC 2011
ASRU ARCHIVES
MACQUARIE BANK AWARDS
ASRU BARCLAYS AWARDS
ASRU BRONZE BOOT AWARD
ASRU INTERNATIONALS 1969 - 2011
AUST. SCHOOLS NEWSLETTERS
PHOTO GALLERIES
ASRU POLICY: ELIGIBILITY
E-mail




ASRU BRONZE BOOT AWARD

 

 

 

Bronze Boot Annual Award 

RUGBY PRESS INTERNATIONAL

 Publishers of Australian Rugby News & Review and Rugby News – New Zealand

For the most constructive player in a Test series

 

1992

 

Australia

Nick Harvey, The Kings School, NSW

New Zealand

Jeffrey Wilson, Cargill High School, Invercargill

 

 

1993

 

Australia

Tom Bowman, The Scot's College, NSW

New Zealand

Carlos Spencer, Waiophehu Colege

 

 

1994

 

Australia

Sean Hardman, Nudgee College, QLD

Wales

Neil Watkins, Neath College

 

 

1995

 

Australia

Nathan Franks, Knox Grammar  School, NSW

New Zealand

Quintan Sanft, De La Salle Colege, Auckland

 

 

1996

 

Australia

Lachlan Grant, St Joseph's College Nudgee, QLD

New Zealand

Ashley Barron, Kings High School Dunedin

 

 

1997

 

Australia

Phil Waugh, Sydney Church of England Grammar School, NSW

New Zealand

Carl Hayman, Kings High School Dunedin

 

 

1998

 

Australia

George Smith, Cromer High School, NSW

New Zealand

Jerry Collins, St Patricks, Wellington

 

 

1999

 

Australia

Daniel Heenan, Marist College Ashgrove, QLD

New Zealand

Cameron McIntyre, St Bede’s College, Christchurch

 

 

2000

 

Australia

Luke Doherty, Iona College, QLD

New Zealand

Benjamin Atiga, Auckland Grammar School, Auckland

 

 

2001 

 

Australia

Tyrone Smith, St Edmunds College, ACT

England

Benjamin Durham, Pate’s Grammar School

 

 

2002 

 

Australia

Daniel Halangahu,   The Kings School, NSW

New Zealand

Liam Messam, Rotorua Boys High School

 

 

2003 

 

Australia

Tahjon Mailata, St Joseph’s College Nudgee, QLD

New Zealand

Aaron Bancroft, Marlborough Boys’ College

 

 

2004

 

Australia

Richard Stanford, The Scots College, NSW

New Zealand

Victor Vito, Scots College Wellington

 

 

2005 

 

Australia

David Pocock, Anglican Church Grammar School, QLD

New Zealand

Zarhn Commerer, New Plymouth Boys High

 

 

2006

 

Australia

Rodney Ma’a, Westfields Sports High School, NSW

New Zealand

Luke Braid, Tauranga Boys’ HS

 

 

2007

 

Australia

Robert Horne, Georges River Senior Campus Oatley, NSW

New Zealand

Charlie Ngatai, Gisborne Boys’ High School

 

 

2008

 

Australia

Eddie Quirk, Brisbane State High, QLD

New Zealand

Blade Thomson, Gisborne Boys’ High School

 

 

2009

 

Australia

Liam Gill, St Joseph’s Gregory Terrace, QLD

New Zealand

Sam Cane, Reporoa College, Bay of Plenty

 

 

2010

 

Australia

Tim Donlan, St Ignatius College, NSW

New Zealand

Matt McGahan, Mount Albert Grammar School

 

 

2011

 

Australia

Will Miller, The Scots College, NSW

New Zealand

Ardie Savea, Rongotai College, Wellington

 

 

2012

 

Australia

Jonah Placid, Toowoomba Grammar School, QLD

New Zealand

James Tucker, St Bede's College, Christchurch

 

 

2013

 

Australia

Jack McCalman, The Kings School, NSW

New Zealand

Akira Ione, Auckland Grammar School, Auckland

 

 

2014

 

Australia

 

New Zealand

 

 

 

2015

 

Australia

 

New Zealand

 

 

 

2016

 

Australia

 

New Zealand

 

 

 

2017

 

Australia

 

New Zealand

 

 

 

2018

 

Australia

 

New Zealand

 

 

 

2019

 

Australia

 

New Zealand

 

 

 

2020

 

Australia

 

New Zealand

 

 

 

2021

 

Australia

 

New Zealand

 

 

 

2022

 

Australia

 

New Zealand

 

 

 

 

 

 

 

 

 






Verve Content Management System