Australian Schools Rugby Union Australian Schools Rugby Union
Sunday, 21 December 2014

Sponsors
Resource Library
2013 ASRU COMMITTEE
ASRU LIFE MEMBERS
RESULTS ASRU CHAMPIONSHIPS 1975 - 2013
ASRU DR SYD SUGERMAN AWARD
MERV & IRIS ALLEN AWARD
ASRU RESULTS: TEST MATCHES
ASRU RESULTS: ALL MATCHES
ASRU RESULTS: AUS "A" MATCHES
ASRU CAPTAINS & VICE CAPTAINS
ASRU TEST 'CAPS' TO DEC 2011
ASRU ARCHIVES
MACQUARIE BANK AWARDS
ASRU BARCLAYS AWARDS
ASRU BRONZE BOOT AWARD
ASRU INTERNATIONALS 1969 - 2011
AUST. SCHOOLS NEWSLETTERS
PHOTO GALLERIES
ASRU POLICY: ELIGIBILITY
E-mail




ASRU RESULTS ALL MATCHES 1969 - 2013

RESULTS OF ALL MATCHES PLAYED BY AUSTRALIAN SCHOOLS TEAMS

Year

Opponent

Venue

Result

1969

Northern Transvaal 

Pretoria 

Won 11- 8

 

Western Province 

Capetown

Won 10 - 2

 

Eastern Province

Port Elizabeth 

Won 29 - 5

 

Border

East London 

Won 27 - 3

 

Orange Free State 

Bloemfontein 

Drew 11 - 11

 

Griqualand West

Kimberley 

Lost 10 - 19

 

Transvaal 

Johannesburg 

Won 37 - 0

1973-4

Rugby School 

"The Close" Rugby

Won 37 - 3

 

North East Counties

Gosforth

Won 13 - 10

 

Midland Counties West

Mosely

Won 25 - 11

 

Western Counties

Gloucester 

Won 23 - 3

 

East Wales 

Pontypool 

Won 15 - 6

 

London Schools 

Richmond 

Drew 3 – 3

 

Wales 

Cardiff Arms Park 

Won 18 - 12

 

West Wales 

Llanelli

Won 18 - 3

 

South West Counties

Plymouth 

Won 34 - 3

 

Scottish Districts

Kelso

Won 46 - 6

 

Scotland 

Goldenacre, Edinburgh

Won 24 - 6

 

North West Counties

Sale 

Drew 3 – 3

 

Midland Counties East

Leicester 

Won 31-9

 

Southern Counties

Oxford University 

Won 14 - 10

 

England 

Twickenham

Lost 9 – 15

1974

England 

Sydney Cricket Ground

Lost 9 – 28

 

England 

Ballymore, Brisbane

Lost 18 - 25

1975

Hawkes Bay 

Hastings 

Won 44 - 3

 

Evergreens

Palmerston North

Won 28 - 8

 

Bay of Plenty 

Rotorua

Won 17 - 7

 

Northern Region

Auckland 

Won 8 – 6

1976

Sydney Colts

Chatswood Oval, Sydney

Lost 3 – 10

1977-8

Japan 

Chichibu Stadium, Tokyo

Won 42 - 0

 

Paris Uni Under 19

Paris University 

Frozen ground

 

London Counties

Stoop Memorial Ground, Sudbury

Won 54 - 6

 

South West

Kingsholm, Gloucester

Won 28 - 12

 

North Wales 

Llandudno

Won 66 - 0

 

Ulster 

Ravenhill, Belfast

Won 30 - 7

 

Ireland 

Thomond Park, Limerick

Won 12 - 10

 

Leinster 

Donnybrook, Dublin

Won 34 - 6

 

East Wales 

Penygraig

Won 14 - 6

 

Wales 

Cardiff Arms Park 

Won 25 - 6

 

West Wales 

Gowerton

Won 36 - 0

 

South and South Midland

Oxford 

Won 37 - 4

 

Midland Counties

Leicester 

Won 63 - 12

 

Northern

Vale of Lune

Won 33 - 9

 

Sevenoaks School & Old Boys

Sevenoaks

Won 14 - 6

 

England 

Twickenham

Won 31 - 9

 

Dutch Youth

The Hague 

Won 34 - 4

1978

South Island 

Christchurch 

Won 34 - 6

 

Central Region

Wellington 

Won 39 - 22

 

Northern Region

Hamilton 

Lost 0 - 16

 

New Zealand 

Auckland 

Lost 6 - 7

1979

England 

Chatswood Oval, Sydney

Lost 6 - 30

 

England 

Ballymore, Brisbane

Lost 19 - 32

1980

Ireland 

Sydney Sports Ground

Won 10 - 7

 

New Zealand 

Manuka Oval, Canberra

Won 21 -19

1981-82

Ulster 

Ballymacormack, Bangor

Won 12 - 9

 

Leinster 

Donnybrook, Dublin

Won 36- 6

 

Connaught Selection

Galway

Won 14 - 0

 

Ireland 

Donnybrook, Dublin

Won 12 - 10

 

Munster 

Cork 

Won 18 - 6

 

South-West Colts

Brixham

Won 52 - 3

 

South West

Exeter 

Won 24 - 12

 

Scotland 

Murrayfield, Edinburgh

Won 34 - 0

 

Midlands 

Leicester 

Won 37 - 0

 

Welsh Youth

Neath

Won 13 - 9

1982

Northern Region

Pukekohe

Lost 12- 16

 

South Island 

Carisbrook, Dunedin

Won 31 - 0

 

New Zealand 

Fraser Park, Lower Hutt

Lost 3 - 12

1983

New Zealand 

T.G. Millner Field, Sydney

Won 12 - 9

1984

Japan 

Ballymore, Brisbane

Won 17 - 9

 

Central Region

Nelson Park, Hastings

Won 19 - 9

 

Northern Region

The Stadium, Rotorua

Lost 3 - 20

 

Waikato 

Rugby Park, Hamilton

Lost 10 - 26

 

New Zealand 

Eden Park, Auckland

Lost 10 - 18

1985

New Zealand 

Ballymore, Brisbane

Won 20 - 9

1985-86

Italian Youth

Rovigo 

Won 7 - 3

 

Belgium Youth

Brussels 

Won 17 - 6

 

Scotland 

Murrayfield, Edinburgh

Won 24 - 12

 

South of Scotland

Hawick

Won 57 - 0

 

Campion School 

Basildon R.F.C.

Won 13 - 0

 

Eastern Counties

Cambridge 

Won 52 - 0

 

Leinster 

Lansdowne Road 

Frozen ground

 

Ireland 

Ravenhill, Belfast

Won 13 - 9

 

Ulster 

Ravenhill, Belfast

Won 6 - 0

 

Munster 

Limerick 

Won 25 - 0

 

Midlands 

Moseley

Won 54 - 0

 

South and South West

Sherborne

Won 15 - 0

 

Northern Counties

New Brighton R.F.C.

Won 18 - 0

 

London Schools

London Welsh

Won 30 - 0

 

Dutch Youth

Hilversum 

Won 66 - 0

 

England 

Twickenham

Won 29 - 6

1986

Hannan Shield

Invercargill

Won 18 - 7

 

South Island 

Dunedin 

Won 21 - 6

 

Southland

Timaru

Won 26 - 0

 

New Zealand 

Christchurch 

Lost 8 - 18

1987

Ireland 

Concord Oval, Sydney

Won 20 - 11

1988

England 

Manuka Oval, Canberra

Lost 0 - 13

 

New Zealand 

Ballymore, Briabane

Lost 12 -23

1989

King Country

Te Kuiti

Won 23 - 12

 

Hawkes Bay 

McLean Park, Napier

Won 24 - 7

 

New Zealand 

Athletic Park, Wellington

Lost 3 - 23

1990

New Zealand 

Sydney Football Stadium

Won 9 - 7

1990-91

Dutch Youth

The Hague 

Won 46 - 0

 

West Wales 

Stradey Park 

Won 32 - 7

 

East Wales 

Newport 

Won 32 - 7

 

Wales 

Cardiff Arms Park 

Won 24 - 0

 

Leinster 

Donnybrook

Won 23 - 13

 

Ulster 

Ravenhill Belfast

Won 20 - 9

 

Ireland 

Limerick 

Won 13 - 9

 

Munster 

Cork 

Won 14 - 9

 

Scottish Youth

Murrayfield

Won 17 - 12

 

Southern England 

Bristol 

Won 20 - 9

 

Harlequins

The Stoop

Won 6 - 3

 

England 

Twickenham

Won 8 - 3

1991

Wellington 

Athletic Park, Wellington

Won 24 - 19

 

Wanganui

Spriggens Park, Wanganui

Won 15 - 13

 

New Zealand 

McLean Park, Napier

Lost 3 - 16

1992

New Zealand 

Sydney Football Stadium

Lost 8 - 31

1993

Scotland 

North Sydney Oval

Lost 8 - 17

 

North Auckland 

Takapuna

Lost 19 - 23

 

King Country

Te Kuiti

Won 44 - 0

 

New Zealand 

Rotorua

Lost 7 - 32

1994

Wales 

Ballymore, Brisbane

Lost 12 - 19

1994-5

Munster 

Musgrave Park, Cork

Draw 12 - 12

 

Ulster 

Ravenhill Belfast

Won 31 - 0

 

Ireland B

Keane Park, Athlone

Won 15 - 6

 

Ireland 

Lansdowne Rd Dublin 

Won 27 - 3

 

Scotland B

Balgray, Glasgow

Won 30 - 3

 

Scotland 

Murrayfield, Edinburgh

Won 18 - 17

 

Midlands 

Bedford 

Frozen ground

 

London & SE

Old Deer Park, London

Won 9 - 3

 

South West

Bridgewater 

Draw 6 - 6

 

North 

Lytham - St Anne

Won 27 - 17

 

France 

Montauban

Won 16 - 8

 

France Under 19

Blagnac, Toulouse

Won 16 - 9

 

England 

Gloucester 

Lost 30 - 3

1995

New Zealand 

Waratah Rugby Stadium

Lost 9 - 45

1996

Ireland 

Manuka Oval, Canberra

Lost 21 - 23

 

Otago

Carisbrook, Dundedin

Won 42 - 11

 

Southland

Rugby park, Invercargill

Won 39 - 10

 

New Zealand 

Lancaster Park, Christchurch

Lost 22 - 31

1997

England 

North Sydney Oval

Lost 20 - 38

 

New Zealand 

Ballymore, Brisbane

Won 27 - 23

1998

New Zealand 

St Joseph's College, Sydney

Lost 19 - 28

1998-99

Canada U19's

UBC, Vancouver

Won 63 - 13

 

Canada U19's A

Capilano RC, Vancouver

Won 35 - 3

 

Munster 

Ennis Park, Ennis

Won 24 - 7

 

Leinster 

Donnybrook, Dublin

Won 13 - 10

 

Ireland 

Ravenhill Belfast

Won 22 - 12

 

Scotland U19's 

Hughendon, Glasgow

Won 54 - 10

 

Scotland U19's A

Goldenaire, Edinburgh

Won 41 - 9

 

North of England

Maccelsfield, Sale

Won 21 - 12

 

South of England

Bournemouth 

Won 15 - 10

 

Welsh Chairman's XV

Ystradgyniais, Swansea

Won 64 - 3

 

Wales A

Newport RC, Newport

Frozen Ground

 

Wales 

Bridgend RC, Bridgend

Won 56 - 10

 

England A

Worcester RC, Worcester

Won 9 - 3

 

England 

Bridgwater RC

Won 21 – 9

1999

Hawkes Bay Schools

Waipukurau

Won 24 – 0

 

Wanganui Schools

Wanganui

Won 71 - 3

 

New Zealand 

Palmerston North

Lost 10 – 30

2000

Ireland 

Ballymore, Brisbane

Lost 22 – 34

 

New Zealand 

St Joseph’s College, Sydney

Lost 23 - 33

2001

England 

Ballymore, Brisbane

Lost 7 – 17

 

Samoa 

St Ignatius College, Sydney

Won 47 - 6

 

Japan Under 19

Prince Chichibu Stadium, Tokyo

Won 77 – 5

 

Welsh Schools

Stradey Park, Llanelli

Won 22 – 9

 

Welsh President’s XV Under 19

St Helens, Swansea

Won 23 – 22

 

Scotland ‘A’ Under 19

Murrayfield outer, Edinburgh

Won 26 - 6

 

Scotland Under 19

Fort Matilda, Greenock

Lost 0 – 3

 

Ulster Schools

Ravenhill, Belfast

Won 25 – 0

 

Leinster Schools

Donnybrook, Dublin

Won 30 - 22

 

Irish Schools

Temple Hill, Cork Constitution, Cork

Won 47 – 6

2002

Tongan Schools

Teufaiva National Stadium, Nuku’alofa

Won 18 – 0

 

Taranaki Schools

Yarrow Stadium, New Plymouth

Drew 22 – 22

 

New Zealand 

Westpac Trust Ground, Wellington

Lost 9 – 6 

2003

Tongan Schools

Viking Park Canberra

Won 53 – 3

 

Fiji Schools

St Ignatius College, Riverview, Sydney

Won 17 - 12

 

New Zealand 

Ballymore, Brisbane

Lost 16 - 18

2004

Irish Schools

Viking Park Canberra

Won 23 – 12

 

Samoan Selection

Marist Stadium, Lotopa

Won 21 – 3

 

Samoa 

Apia Park, Apia

Won 19 – 12

 

Southland Schools

Southland Boys High, Invercargill

Won 26 – 17

 

Otago Schools

Tahuna Park, Dunedin

Won 34 – 17

 

New Zealand 

Christ College, Christchurch

Lost 16 - 20

2005

Japan High Schools

The Scots College

Won 103 - 5

 

Samoan Schools 

Ballymore Brisbane

Won 43 – 6

 

New Zealand 

Viking Park, Canberra

Lost 19 - 22

 

England Regional Academy Under 18

Maidenhead RFC

Won 26 - 12

 

Midlands Academy Under 19

Worcester RC

Frozen Ground

 

England Under 19

Kingsholm, Gloucester RFC, Gloucester

Won 24 - 12

 

Welsh Regional Under 19

Llandovery RFC

Lost 7 - 14

 

Wales Under 19

Sardis Road, Pontypridd RFC

Lost 7 - 27

 

Munster Schools

Clifford Park, Greenfields Limerick

Won 24 – 16

 

Ireland Under 19 A

Donnybrook, Dublin

Won 51 - 18

 

Ireland Under 19

Ravenhill Belfast

Won 17 - 11

2006

Tonga 

St Joseph’s College, Sydney

Won 50 – 6

 

Fijian President XV

Suva Grammar School, Suva

Won 15 – 6

 

Fiji 

Churchill Park, Lautoka

Won 10 – 3

 

Hurricane Schools

Scots College, Wellington

Lost 10 – 30

 

Bay of Plenty Under 18

Rotorua International Stadium, Rotorua

Won 30 - 10

 

New Zealand 

Auckland Grammar School, Auckland

Lost 18 - 8

2007

England Under 18

Ballymore, Brisbane

Won 11 - 3

 

Samoa

Viking Park, Canberra

Won 50 – 9

 

New Zealand 

St Josephs College Hunters Hill

Won 23 - 17

2008

Fiji

Suncorp Stadium, Brisbane

Won 24 - 18

 

Vava’u Isl, Tonga

LDS High School, Vava’u

Won 46 – 6

 

Tonga

Teufaiva Stadium, Tongatapu

Won 22 - 13

 

Wairarapa Bush U 18

Memorial Ground, Masterton

Won 51 - 15

 

Hurricane Schools

Arena Manawatu, Palmerston North

Lost 21 - 24

 

New Zealand 

Yarrow Stadium, New Plymouth

Won 15 - 11

2009

Tonga

St Ignatius College Riverview Sydney

Won 83 - 3

 

New Zealand

Ballymore, Brisbane

Lost 24 - 28

 

Irish Schools

Belfield Bowl, Dublin

Won 31 – 14

 

Irish Under 18

Cork Institute of Technology, Cork

Lost 0 – 15

 

Wales Under 18

Parc Eiras, Colwyn

Won 10 – 6

 

England Reg. Academy

Lymm RFC

Lost 12 – 27

 

England Under 17

Sale RFC, Sale

Lost 28 – 30

 

England Reg. Academy

Hartpury College, England

Lost 10 – 36

 

England Under 18

Cinderford RFC, Cinderford

Frozen Ground

2010

Samoa

St Marys Rugby League Stadium

Won 52 – 10

 

Fiji

Olympic Stadium, Sydney

Won 40 – 0

 

Samoa Selection

Apia Park, Apia

Won 20 – 7

 

Samoa

Apia Park, Apia

Won 47 – 25

 

Waikato Under 19

St Paul’s Collegiate, Hamilton

Won 27 – 7

 

Tonga

Sacred Heart College, Auckland

Won 22 – 3

 

New Zealand

Littlebourne, Otago Boys High, Dunedin

Lost 21 – 30

2011

England Under 18

Riverview Sydney

Lost 46 – 19

 

New Zealand

Knox Grammar Schools, Sydney

Won 26 – 19

2012

Tonga

St Marys Rugby League Stadium

Won 70 – 13

 

Fijian President XV

Prince Charles Park, Nadi, Fiji

Lost 18 – 9

 

Fiji

Churchill Park, Lautoka

Won 29 -12

 

New Zealand Barbarians

Sacred Heart College, Auckland

Lost 24 – 5

 

Samoa

St Paul's Collegiate, Hamilton 

Won 80 – 7

 

New Zealand

Auckland Grammar School

Won 16 – 14

2013

Fiji

Knox Grammar School, Sydney

Won 31 – 7

 

New Zealand

Knox Grammar School, Sydney

Lost 17 – 16

 

Wales A

Neath RFC, Wales

Lost 18 – 15

 

Wales U18

Neath RFC, Wales

Lost 26 – 12

 

Ospreys U18

Brewery Field, Bridgend

Won 31 – 7

 

England U18

Harrow School, England

Lost 23 - 3

 

Scotland U18

Myreside RFC, Edinburgh

Won 29 - 5

 

Leinster

Donnybrook, Ireland

Lost 27 - 17

 

Ireland

Belfast, Northern Ireland

Won 14 - 8

 

Munster

Limerick, Ireland

Won 16 - 13

2014

Fiji

Wellington, New Zealand

 

 

New Zealand Barbarians

Wellington, New Zealand

 

 

New Zealand

Wellington, New Zealand

 

2015

 

 

 

 

 

 

 






Verve Content Management System