Australian Schools Rugby Union Australian Schools Rugby Union
Saturday, 20 December 2014

Sponsors
Resource Library
2013 ASRU COMMITTEE
ASRU LIFE MEMBERS
RESULTS ASRU CHAMPIONSHIPS 1975 - 2013
ASRU DR SYD SUGERMAN AWARD
MERV & IRIS ALLEN AWARD
ASRU RESULTS: TEST MATCHES
ASRU RESULTS: ALL MATCHES
ASRU RESULTS: AUS "A" MATCHES
ASRU CAPTAINS & VICE CAPTAINS
ASRU TEST 'CAPS' TO DEC 2011
ASRU ARCHIVES
MACQUARIE BANK AWARDS
ASRU BARCLAYS AWARDS
ASRU BRONZE BOOT AWARD
ASRU INTERNATIONALS 1969 - 2011
AUST. SCHOOLS NEWSLETTERS
PHOTO GALLERIES
ASRU POLICY: ELIGIBILITY
E-mail






 SENIOR RUGBY INTERNATIONALS

PRODUCTS OF AUSTRALIAN SCHOOLS TEAMS

 

1969         Gregory Cornelsen, Russell Fairfax, Steve Finnane, James Hindmarsh.

1973-74   Thomas Barker, Philip Crowe, Michael Mathers, William Ross, Kenneth Wright.

1974         Thomas Barker, William Ross.

1975         Bruce Malouf, Chris Roche, Paul Southwell, Steven Williams.

1976         Brendon Moon, Simon Poidevin, Chris Roche, Steven Williams.

1977-78   Tony D'Arcy, Gary Ella, Glen Ella, Mark Ella, Michael Hawker, Anthony Melrose, Shane Nightingale, Michael O'Connor, Dominic Vaughan, Chris Roche.

1978         Nigel Holt, Michael O'Connor.

1979         Michael Cook, Damien Frawley.

1980         Greg Burrow, Damien Frawley, Tom Lawton, Cameron Lillicrap, Michael Murray, David Knox, Brett Papworth,  Steven Tuynman.

1981-82   Matthew P Burke, David Knox, Tim Kava, Cameron Lillicrap, Michael Lynagh, Brett Papworth, Ian Williams, Steven Tuynman, Brad Burke, Mark Hartill.

1982         Julian Gardner, Mark Hartill, Ian Williams, Anthony Herbert, Tim Gavin.

1983         Brian Smith, Anthony Herbert.

1984         Ricky Stuart, Andrew Blades, Anthony Dempsey.

1985-86   Ricky Stuart, Richard Tombs, Scott Gourley, David Dix, David Wilson, Sam Scott-Young, Paul Kahl, Matthew Ryan, Michael Foley.

1986         Mark Bell, Andrew Cairns, Scott Gourley, Matthew Pini.

1987         Tim Horan, Darren Junee, Jason Little, Michael Brial, Brett Johnstone.

1988         Adam Magro, Garrick Morgan, Michael Brial, Matt O'Connor.

1989         Tim Kelaher, Barry Lea, Marco Caputo, Rodney Kafer, Glenn Panoho.

1990-91   Peter Jorgensen, Matthew C Burke, Fili Finau, Scott Bowen, Rod Moore, Troy Jaques.

1992         Joe Roff, James Holbeck, Graeme Bond, Nicholas Stiles

1993         Joe Roff, Ben Tune, Thomas Bowman, Mathew Rogers

1994-95   Mark Bartholomeusz, Thomas Bowman, Manuel Edmonds, Elton Flatley, Sean Hardman, Jason Jones-Hughes

1995         Manuel Edmonds, Elton Flatley, Scott Staniforth, Nathan Sharpe

1996         Ryan Cross, Matthew Dunning, Phil Waugh

1997          Alister Campbell, Ryan Cross, Adam Freier, Julian Huxley, Steve Kefu, David Lyons, George Smith, Phil Waugh

1998          Huia Edmonds, Gareth Hardy, Daniel Heenan, David Lyons, Anthony Mathison, George Smith

1999         Mark Gerrard, Daniel Heenan, Matthew Henjak, Guy Shepherdson, Morgan Turunui

2000         Rocky Elsom, Mark Gerrard, Matt Giteau, Peter Hynes, Lachlan MacKay, Morgan Turunui, Josh Valentine

2001         Rodney Blake, Richard Brown, Mitchell Chapman, Hugh McMeniman,  Drew Mitchell,  Tyrone Smith,  Josh Valentine

2002         Digby Ioane, Lloyd Johansson, Dean Mumm, Tatafu Polota-Nau, Benn Robinson

2003         Pekahou Cowan, David Dennis, Anthony Faingaa, Saia Faingaa, Digby Ioane, Lloyd Johansson, Tatafu Polota-Nau, Laurie Weeks

2004         Pekahou Cowan, Anthony Faingaa, Saia Faingaa, Beau Robinson

2005         Kurtley Beale, Quade Cooper, Ben Daley, Will Genia, James Hanson, Patrick McCabe,Ben Lucas,  Patrick McCutcheon, Ben McCalman, David Pocock, Lachlan Turner

2006         Kurtley Beale, Quade Cooper, Rod Davies; Robert Horne, Ben McCalman, Rob Simmons

2007         Robert Horne, Luke Morahan, James O’Connor, James Slipper, Matt  To’omua

 

           

 

SENIOR RUGBY INTERNATIONALS

 

PRODUCTS OF AUSTRALIAN DIVISION II SCHOOLS TEAMS (now called Combined States)

 

1982         Ewan McKenzie

1983         Ewan McKenzie

1987         John Welborn

1996         Adam Wallace-Harrison

 

ALSO:

 

M. M. M. (Michael) Hercus (USA, 2002-09) was born in the United States and represented as vice-captain in the 1997 Australian schoolboys team when a student at Shore School in Sydney. He also played for  the Gordon club in the Sydney competition and represented NSW in one game, against Argentina in Sydney in 2000.

 

M. R. (Michael) Lipman (England, 2004-08), who was born in London and raised in Australia, captained the St Joseph’s College first XV in the Sydney GPS competition in 1998,  represented NSW under-19s in 1999, NSW under-21s in 2000-01 and was selected in the Australian under-21s in 2001, but did not represent because of injury. He then  joined English premiership clubs Bristol and Bath before he returned to Australia in 2010, rejoined Sydney club Warringah and he has signed with the Melbourne Rebels franchise, which will enter the Super 15 series in 2011.

 

J. L. (Josh) Afu (Tonga, 2008-09), who was born in Brisbane, represented Australian schoolboys from Brisbane State High School, Qld, in 2005 in the matches Australia A played against New Zealand and Samoa in Australia and on the 2005 tour to England, Wales and Ireland.

 

J. (John) Payne (Tonga 2002-03), who was born in Sydney, represented Australian schoolboys from Cromer High School, NSW, in 1998 against New Zealand in Australia and on the 1998-99 tour to Canada, Ireland, Scotland, England and Wales.

 

S. V. (Simon) Raiwalui (Fiji and the Pacific Islanders, 1997-2006), who was born in Auckland, represented Australian schoolboys from Marist College, Kogarah, NSW, on the 1993 tour to New Zealand.

 

J. S. (Jacob) Raulini (Fiji, 1995-2006), who was born in Suva and played for Queensland from 1996-2002, represented Australian schoolboys from Brisbane State High School on the 1990-91 tour of The Netherlands, Wales, Scotland, England and Ireland.

 






Verve Content Management System